20 kwi 2015

Jednym z rodzajów kortów, na których gra się w tenisa są nawierzchnie trawiaste (ang. Grass). Takie korty są bardzo gładkie – oczywiście intensywność tej cechy jest zależna między innymi od wysokości trawy oraz podłoża kortu. Trawiasta nawierzchnia kortu to najszybszy typ nawierzchni. Oznacza to, że piłka uderzona z prędkością 100 km/h po odbiciu od kortu zyskuje prędkość 70 km/h.

Piłka na korcie trawiastym porusza się więc szybciej niż na innych typach nawierzchni i odbija się niżej. To efekt mniejszego tarcia. Na korcie trawiastym piłka jest nie tylko szybsza, ale również trudno ją odebrać. Efektem tego są krótsze wymiany niż na innych typach kortów.

Osoba grająca na korcie trawiastym powinna cechować się siłą i refleksem. Przewagę zyskują ci zawodnicy, którzy mają dobry serwis i potrafią dobrze grać przy siatce. Grać musi być również bardzo skoncentrowany, powinien dostosować swój sposób gry do takich warunków. Na przykład poprzez krótszy czas reakcji i szybszy zamach.

Najczęściej korty trawiaste możemy spotkać na terenie Stanów Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii. Na kortach trawiastych rozgrywany jest między innymi turniej Wimbledon, zaliczany do Wielkiego Szlema najbardziej prestiżowy i najstarszy turniej tenisowy na świecie.

Opracowano na podstawie: portalaktywni.com

[do góry]