Dlaczego warto grać w tenisa?
Tenis przez wielu od lat jest nazywany sportem na całe życie. Skąd bierze się takie przekonanie? Co czyni tenis sportem lepszym od innych? Na czym polega wyjątkowość tej dyscypliny? Przyjrzyjmy się kilku faktom przytaczanym w Sieci i nie tylko.
Osoby, które grają w tenisa trzy godziny tygodniowo, z umiarkowaną intensywnością, obniżają ryzyko przedwczesnej śmierci o połowę. Tak wynika z badań Ralpha Paffenbargera, lekarza, który przebadał w ciągu dwudziestu lat dziesięć tysięcy ludzi. Z kolei naukowcy z Southern Connecticut State University odkryli, że ludzie, którzy regularnie grają w tenisa są bardziej energiczni, optymistyczni i mają wyższą samoocenę. Jednocześnie rzadziej cierpią na depresję, trudniej ich zdenerwować, a uczucia takie jak lęk czy dezorientacja są im niemal obce. Uczeni z Illinois doszli do wniosku, że tenis to dyscyplina sportu, której uprawianie może powodować powstawanie nowych połączeń w mózgu. Dzieje się tak dlatego, że gra w tenisa wymaga od nas równoczesnej uwagi i taktycznego myślenia.
Naukowo udowodniono również, że tenis znacznie bardziej niż golf, jazda na rolkach i inne sporty powoduje rozwój pozytywnych cech osobowości. Rywalizacja na korcie powoduje także, że spalamy więcej kalorii niż podczas jazdy na rowerze, aerobiku czy jazdy na rolkach.
Amerykańskie Towarzystwo Tenisowe (United States Tennis Association) wymienia kolejnych kilkanaście argumentów przemawiających za tym, że naprawdę warto grać w tenisa. Aktywność ta zdaniem USTA poprawia naszą sprawność fizyczną poprzez spalanie tłuszczu i dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego, ale również poprzez utrzymywanie wyższego poziomu energii. Co więcej, gra w tenisa pomaga również w doprowadzeniu do efektywnego zużywania tlenu przez nasze mięśnie. Zwiększa się nasza zdolność do przyśpieszania dzięki ćwiczeniu biegania i podskoków. Tenis wymaga od nas przewidywania, krótkiego czasu reakcji oraz impulsywnego działania.
Tenis to również większa siła nóg. Setki startów i zatrzymań budują silniejsze mięśnie kończyn. Poprawia się także ogólna koordynacja ciała, ponieważ musimy poruszać się po korcie, a następnie przybrać odpowiednią pozycję, aby zdołać przyjąć podanie i wykonać uderzenie. Oczywiście ćwiczymy również kontrolę nad mięśniami ruchowymi, ponieważ gra wymaga od nas użycia całych grup mięśni. Dzięki temu doskonale trenujemy także koordynację ręka-oko i ćwiczymy elastyczność.
Kolejna rozwijana sprawność to zwinność. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas typowej rozgrywki musimy zmieniać kierunek poruszania się nawet pięć razy w ciągu dziesięciu sekund, co pozwala także ćwiczyć równowagę. Aktywność związana z trenowaniem tenisa powoduje zwiększanie wytrzymałości i gęstości kości u młodych zawodników, a u osób starszych pomaga zapobiegać osteoporozie. Tenis wspomaga również nasz system immunologiczny i uczy odpowiednich nawyków żywieniowych.
United States Tennis Association zwraca również uwagę na psychologiczne zalety gry w tenisa. Wśród nich wymienia na przykład rozwój etyki pracy, ponieważ poprawa techniki gry w drodze treningów zwiększa nasze umiejętności oraz ich wartość. Dzięki regularnym treningom rozwijamy w sobie także dyscyplinę i uczymy się walki z błędami.
Jeśli gramy w parach to zdobywamy również umiejętność do walki jeden na jeden, a tym samym rozwijamy zdolność rywalizowania w prawdziwym życiu. Dzięki treningom w różnych warunkach potrafimy walczyć z przeciwnościami i budujemy wytrwałość w dążeniu do celu.
Tenis jak żaden inny sport uczy nas walki ze stresem. Podczas gry musimy się zmierzyć ze stresem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, a to prowadzi do rozwinięcia umiejętności radzenia sobie ze stresogennymi sytuacjami.
Gra w tenisa nauczy nas także taktyki i strategii, ponieważ musimy przewidywać ruchy przeciwnika i reagować na nie. Dzięki temu, że tenis to sport oparty na kątach, geometrii i fizyce poćwiczymy również rozwiązywanie problemów. Chcąc nauczyć się współzawodnictwa powinniśmy pomyśleć o treningach w parach. Nauczymy się komunikacji i gry jako spójna jednostka. Treningi to również doskonała okazja po prostu do rozwoju umiejętności towarzyskich.
Jak widać tenis jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci, przez młodzież i osoby dojrzałe po seniorów. Każdy etap życia jest dobry, aby zadbać o kondycję i poznać ten wspaniały sport. Pamiętajmy, że nie ma innej dyscypliny, która jednocześnie wspierałaby rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny.
Na podstawie: http://www.usta.com/Improve-Your-Game/Sport-Science/114688_Health_Benefits_of_Tennis_Why_Play_Tennis/
[…] ziemny jest aktywnością wymagającą zaangażowania wszystkich grup mięśniowych. Wbrew pozorom w tenisie nie gra tylko ręka, do uprawiania tego sportu musimy używać całego […]